fbpx
Obraz tła Obraz tła
Na czym polega upadłość konsumencka?
Powrót

Na czym polega upadłość konsumencka?

10 marca 2021

Brak możliwości spłaty posiadanych zobowiązań finansowych może rodzić wiele problemów. Szukając rozwiązania tej sytuacji i tego jak pozbyć się długów, należy wziąć pod uwagę wszystkie możliwości wyjścia na prostą. Zdecydowanie warto zorientować się, na czym polega upadłość konsumencka, która stanowi jeden ze sposobów na to jak umorzyć długi,oraz jak ją ogłosić.

Spis treści:

Co to jest upadłość konsumencka?

Długi są zmorą sporej części społeczeństwa. Wyjściem z przykrej sytuacji może być upadłość konsumencka, jednak niewiele osób wie co to jest. Oddłużenie poprzez upadłość konsumencką wygląda w ten sposób, że od dnia jej ogłoszenia przestają być naliczane wszelkie odsetki, opłaty czy kary związane z posiadanymi kredytami lub pożyczkami. Upadłość konsumencka to nic innego jak umorzenie długów. Aby to urzeczywistnić, dłużnikowi zostaje przydzielony syndyk, który zajmuje się zarządzaniem i likwidacją posiadanego przez dłużnika majątku. Jeśli posiada on mieszkanie, sąd wyznacza kwotę uzyskaną ze sprzedaży, która ma zaspokoić potrzeby życiowe osoby z upadłością konsumencką przez okres od 12 do 24 miesięcy.

Co daje upadłość konsumencka?

Kwota wyznaczona przez sąd zależy od tego, ile obecnie wynosi średnia miesięczna zapłata za czynsz w danym regionie. Syndyk natomiast zarządza tzw. „masą upadłości” dłużnika poprzez dokonanie jej sprzedaży (a wcześniej inwentaryzacji i wyceny majątku). Niestety, należy do niej także majątek wspólny dzielony z małżonkiem.

Jeśli 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów związanych z wnioskiem o upadłość dłużnik dokonał darowizny, zdarza się, że sąd po sprawdzeniu tej sytuacji może zarządzić zwrot przekazanego wcześniej majątku. Natomiast w przypadku wpłynięcia skargi pauliańskiej, zasada ta obowiązuje nawet do 5 lat wstecz.

Warto mieć na uwadze fakt, że syndyk nie pozbywa się jednak dóbr osobistych dłużnika, takich jak: meble, pamiątki, drobne sprzęty AGD (pralka, lodówka) czy samochód (jeśli jest jedyną możliwością dojazdu np. do pracy czy lekarza). Informacje na temat tego, co dokładnie zabiera syndyk, przeczytasz tutaj.

A co z długami, które do tej pory trzeba było spłacać? Oddłużenie poprzez upadłość konsumencką polega na tym, że zobowiązania zostają umorzone w całości lub w części. Jeśli dłużnik nie posiada majątku, w tej sytuacji oczywiście nic nie traci. Wciąż jednak pozostaje kilka rodzajów zobowiązań, które nie znikają w chwili ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Należą do nich: alimenty, renty na rzecz innych osób wypłacanej w związku ze śmiercią lub uszczerbkiem na zdrowiu, czy zadośćuczynienia powstałe w wyniku postępowania karnego. Obowiązkowi spłaty podlegają również wszystkie długi, które nie zostały ujawnione we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Z czym wiąże się upadłość konsumencka?

Oprócz sprzedaży majątku posiadanego przez dłużnika należy liczyć się również z tym, że po oficjalnym ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, sytuacja utraty kontroli nad długami nie może powtórzyć się w ciągu najbliższych 10 lat (wyjątkiem są tutaj względy humanitarne i zasada słuszności). Błędne jest natomiast przeświadczenie, że po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, dłużnik nie ma możliwości ponownego wzięcia kredytu po tym jak pozbył się długów. Może jednak wiązać się to z pewnymi utrudnieniami, gdyż w Biurze Informacji Kredytowej będzie widniała informacja o oddłużeniu poprzez upadłość.

Upadłość konsumencka – jakie konsekwencje?

Warto pamiętać o tym, że sytuacja dłużnika zostaje upubliczniona. Ogłoszenie upadłości widoczne jest w Centralnym Rejestrze Restrukturyzacji i Upadłości, a także w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Efekt? Upadłość konsumencka sprawia, że o stanie majątku i długach osoby tam widniejącej dowie się przyszły wierzyciel i pracodawca.

Najważniejszą kwestią jednak pozostaje to, że w większości przypadków upadłość konsumencka przynosi dłużnikowi znaczną ulgę i rozwiązanie posiadanych dotychczas problemów finansowych. Kontrolę nad dotychczasowymi długami przejmuje syndyk, a dłużnik przestaje żyć w strachu przed windykacją.

Chcesz sprawdzić, czy upadłość konsumencka jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie? Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły