fbpx
Obraz tła Obraz tła
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Powrót

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

15 sierpnia 2019

Najświeższe raporty donoszą, że w naszym kraju około 2,5 mln osób posiada zobowiązania, których nie mogą regulować albo do końca życia nie są w stanie ich spłacić. Zazwyczaj taka sytuacja jest wynikiem nieradzenia sobie z zarządzaniem pieniędzmi, pecha lub manipulacji, której ofiarą stał się zadłużony. Często nieradzący sobie ze spłatą posiadanych zobowiązań zaciągają kolejne. Wówczas wpadają w spiralę zadłużenia, co uniemożliwia terminową spłatę długów i pogłębia kryzys. Powstałe w efekcie tego problemy powodują wiele nieszczęść. Te z kolei przekładają się na pogarszanie się relacji z bliskimi i ogólnej jakości życia. Można jednak pozbyć się problemów finansowych poprzez całkowite oddłużenie. Jest to możliwe od kilku lat dzięki możliwości ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej.

Od czego zacząć?

Osoba, która nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań, musi do odpowiedniego sądu złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Sąd ten będzie mógł ogłosić upadłość takiej osoby i umorzyć, czyli wyzerować wszystkie jej długi. Wniosek ten musi być starannie opracowany i dobrze uzasadniony, aby całe postępowanie przebiegło sprawnie i zakończyło się pomyślnie. Należy tutaj zauważyć, że umorzeniu nie podlegają zobowiązania alimentacyjne i grzywny. Jednak podlegają mu wszelkie typowe zobowiązania takie jak: pożyczki, kredyty bankowe i pozabankowe, a nawet zobowiązania wobec ZUS-u i Urzędu Skarbowego i nieuregulowane opłaty za media oraz zadłużenia wobec innych osób i firm.

Odpowiedni sąd indywidualnie rozpatruje złożony wniosek. W zależności od jego uzasadnienia, potwierdzonego stosownymi dokumentami i oświadczeniami, przynosi adekwatny efekt. Właśnie dlatego to specjalista powinien opracować nasz wniosek. Z jego pomocą mamy znacznie większe szanse na pewne i szybkie oddłużenie.

Co daje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Z dniem ogłoszenia upadłości konsumenckiej wstrzymane jest naliczanie wszelkich odsetek, kar i opłat. Wówczas sąd przyzna syndyka, którego zadaniem będzie zarządzanie i likwidacja majątku. Z kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania przez syndyka, na wniosek dłużnika sąd wydziela kwotę mającą zaspokoić jego potrzeby mieszkaniowe na okres do 24 miesięcy. Zależy ona od średniego czynszu miesięcznego w danym regionie. Pozostałe długi zostają umorzone, co czyni ogłoszenie upadłości o wiele lepszym rozwiązaniem w porównaniu z licytacją komorniczą.

Postępowanie upadłościowe trwa kilka miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Jego czas trwania zależy od tego, jakie czynności musi wykonać syndyk, a także od wydolności lokalnych sądów. Jeśli dłużnik nie ma żadnego majątku, syndyk ma mniej pracy, a postępowanie trwa odpowiednio krócej. Warto zauważyć, że syndyk nie sprzedaje rzeczy osobistych dłużnika, pamiątek, mebli oraz zużytego lub małej wartości sprzętu RTV i AGD. Nie podlega sprzedaży również samochód, jeśli jest on niezbędny w dojeżdżaniu do pracy, lekarza czy sklepu.Po zakończeniu postępowania dłużnik może od razu rozpocząć własną działalność gospodarczą oraz zaciągnąć nowe zobowiązania, ale nie może dopuścić do podobnej sytuacji w ciągu kolejnych 10-lat.

Zatem zastanawiając się, jak ogłosić upadłość konsumencką przede wszystkim należy działać szybko, aby nie wpaść w jeszcze głębszą spiralę długów. Osoba z zadłużeniem może odczuwać wstyd, który będzie hamował ją przed zaczerpnięciem pomocy z zewnątrz. Lecz warto to odczucie w sobie przełamać i pozwolić sobie na przeprowadzenie się za rękę w tym trudnym okresie. Jako doświadczone Pogotowie Oddłużeniowe pomagamy bez względu na wysokość zadłużenia! Nie zastanawiaj się, jak ogłosić upadłość konsumencką, po prostu skontaktuj się z nami i zacznij życie z czystą kartą!

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły