fbpx
Obraz tła Obraz tła
Upadłość konsumencka, a komornik
Powrót

Upadłość konsumencka, a komornik

15 września 2021

Nasi Klienci, zazwyczaj na początku rozważań o upadłości konsumenckiej, pytają nas o to, czy to rozwiązanie przypomina egzekucję komorniczą i czy można po nie sięgnąć podczas rozpoczętych działań windykacyjnych. Przyglądamy się bliżej zagadnieniu upadłość konsumencka a komornik.

Spis treści:

Osoby niewypłacalne mają możliwość ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, dzięki czemu posiadane długi zazwyczaj zostają częściowo lub całkowicie umorzone. Czy rozpoczęte egzekucje komornicze mają wpływ na przebieg procesu oddłużenia? Lub odwrotnie: czy decyzja o upadłości konsumenckiej może rzutować na postępowanie komornicze? I wreszcie: które rozwiązanie jest bardziej opłacalne dla Dłużnika?

Egzekucje komornicze vs. Upadłość konsumencka

Zagadnienie „upadłość konsumencka a komornik” bezsprzecznie kojarzy się uiszczaniem wierzytelności. Z założenia oba rozwiązania prowadzą do spieniężenia majątku Dłużnika i zaspokojenia jego wierzycieli. W przypadku postępowania komorniczego zajmuje się tym komornik, a przy upadłości konsumenckiej – syndyk. W rzeczywistości różnica jest jednak diametralna, gdyż postępowanie windykacyjne ma na celu likwidację jednego, a upadłość konsumencka wszystkich długów. Jeśli Dłużnik nie posiada żadnego majątku, egzekucja komornicza może zostać umorzona, jednak w każdej chwili istnieje szansa na jej wznowienie. Natomiast w przypadku upadłości konsumenckiej, jeśli osoba nieposiadająca majątku staje się niewypłacalna nie działając w sposób celowy, może nastąpić automatyczne – całkowite lub częściowe oddłużenie, a także oddłużenie w pozostałym zakresie poprzez wykonanie planu spłaty. Więcej na temat ogłoszenia upadłości konsumenckiej bez majątku przeczytasz tutaj.

Co wtedy, gdy wobec osoby ubiegającej się o upadłość prowadzone są już egzekucje komornicze?

Ciekawym przypadkiem relacji zachodzącej pomiędzy upadłością konsumencką a komornikiem jest sytuacja, której prowadzone są egzekucje. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż zjawiska te nie zawsze mogą działać w trybie do siebie równoległym. Jeśli wobec Dłużnika składającego wniosek o upadłość konsumencką prowadzone są już egzekucje komornicze, te mogą przebiegać zgodnie z planem do momentu ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej. Dłużnik natomiast ma możliwość złożenia wniosku o zawieszenie działań windykacyjnych (tzw. parasol ochronny), dzięki czemu na czas rozpatrywania wniosku o upadłość konsumencką, nie będą wobec niego prowadzone żadne egzekucje komornicze, a w trakcie postępowania upadłościowego komornik nie wszczyna wobec Dłużnika nowych spraw. Finalnie na dalszy przebieg windykacyjny komornika bezpośrednio wpływa decyzja sądu związana z upadłością konsumencką.

Czy po ogłoszeniu upadłości wciąż mogą być prowadzone wobec Dłużnika postępowania windykacyjne?

A co się dzieje, kiedy sąd ogłosi upadłość konsumencką Dłużnika? Jeśli przebieg postępowania upadłościowego ma na celu likwidację wszystkich niespłacanych zobowiązań Dłużnika, wszystkie rozpoczęte wobec niego egzekucje komornicze zostają umorzone.

Podsumowując – wnioskowanie o upadłość konsumencką nie wpływa na prowadzone wobec Dłużnika egzekucje komornicze, jednak finalna decyzja sądu upadłościowego już tak. Jeśli nie jesteś pewien, jakie rozwiązanie najlepsze będzie w Twoim przypadku, skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym Ekspertem.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły