Częste pytania o upadłość konsumencką
W trakcie naszych darmowych konsultacji pojawia się wiele pytań, które nurtują Klientów zamierzających starać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Aby rozwiać wiele wątpliwości osób, które zastanawiają się nad tym rozwiązaniem, postanowiliśmy zebrać najpopularniejsze z pytań i kompleksowo na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury.
Spis treści:
- Czy upadłość konsumencka dotyczy zaległości podatkowych?
- Czy upadłość konsumencka obejmuje alimenty?
- Czy w skład masy upadłości wchodzi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu?
- Czy upadłość konsumencka wstrzymuje licytację komorniczą?
„Czy mam szansę na upadłość?”, „Ile kosztuje ogłoszenie upadłości konsumenckiej?”, „Co zabiera syndyk?” – to pytania, które słyszymy na spotkaniach z Klientami bardzo często. Odpowiedzi na nie są jednak bardzo obszerne, dlatego zawarliśmy je w osobnych tekstach. Jakie jeszcze pytania o upadłość konsumencką pojawiają się na konsultacjach?
Czy upadłość konsumencka dotyczy zaległości podatkowych?
Zdecydowanym atutem starania się o upadłość konsumencką jest możliwość umorzenia posiadanych długów i rozpoczęcie dalszego życia z czystą kartą. Czy ta kwestia dotyczy też zaległości podatkowych? Odpowiedź brzmi: tak! Ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma na celu pomoc Dłużnikowi w wyjściu na prostą – nie ma więc znaczenia, czy umorzenie zobowiązań osoby niewypłacalnej dotyczą umów cywilnoprawnych – np. kredytów, czy publicznoprawnych – np. nieopłaconych podatków. Jak doprowadzić do spłaty zaległości podatkowych? Najważniejszym krokiem ku temu jest dokładne zawarcie we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej wszystkich posiadanych zobowiązań – również tych wobec Państwa.
Czy upadłość konsumencka obejmuje alimenty?
Zasady związane z umarzaniem długów za pomocą ogłoszenia upadłości konsumenckiej zawierają spis jasno określonych należności, które mogą zostać wyzerowane w toku tego postępowania. Niestety, prawo upadłościowe (Art. 49121) jasno przekazuje, że zobowiązania alimentacyjne nie podlegają możliwości umorzenia przez sąd. Jeśli chodzi o zaległe alimenty, część z nich ma jednak szansę zostać zwrócona zgodnie z powstałą listą wierzytelności. Opłaty alimentów bieżących, nawet po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, muszą być kontynuowane.
Czy w skład masy upadłości wchodzi spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu?
Nasi Klienci bardzo często zainteresowani są sytuacją związaną z mieszkaniem. W przypadku postępowania upadłościowego, nie każde prawo do mieszkania wchodzi w jego masę. Syndyk może spieniężyć mieszkanie własnościowe Upadłego, jednak spółdzielcze kolatorskie prawo do mieszkania już nie, gdyż jego charakter jest niezbywalny.
Czy upadłość konsumencka wstrzymuje licytację komorniczą?
Na czas postępowania upadłościowego żadne licytacje komornicze nie zostają wstrzymane, jednak Dłużnik ma możliwość ubiegania się o tzw. parasol ochronny, który może skutkować zawieszeniem postępowań. Owo zawieszenie trwa do momentu decyzji sądu – jeśli sąd orzeka upadłość konsumencką, część lub większość Długów osoby niewypłacalnej może zostać umorzona, co rozwiązuje wiele problemów z grożącymi licytacjami komorniczymi.
Zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka będzie najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku? Masz pytania, które chciałbyś zadać naszym Ekspertom? Skontaktuj się z nami.
Zadzwoń do nas
Udało się!
Ekspert ds. Upadłości zadzwoni w wybranym terminie z numeru .
Zapisz i odbierz ten numer.
Polecamy krótki film o upadłości konsumenckiej:
W 5 minut dowiesz się wszystkiego o upadłości konsumenckiej.
Film zawiera napisy.