fbpx
Obraz tła Obraz tła
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
Powrót

Ile kosztuje upadłość konsumencka?

18 sierpnia 2021

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to cena za pozbycie się zalegających długów w postaci całkowitej lub częściowej spłaty wierzycieli. Czy to rozwiązanie jest na każdą kieszeń? Czy wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów i jeśli tak, to ile wynoszą? Odpowiedzi na te pytania w niniejszym artykule.

Spis treści:

Upadłość konsumencka – jaki koszt w 2021 roku?

Wiele osób rezygnuje z ubiegania się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez błędne przekonanie, że brak majątku wyklucza ich z tej możliwości. W praktyce często jedyny koszt, jaki ponosi osoba upadła to opłata sądowa w wysokości 30 zł. Dlaczego tylko tyle? Zdarza się, że wszelkie dalsze koszty upadłości konsumenckiej zostają zawierane w szacowanej na późniejszym etapie masie upadłości. Co dokładnie zawiera w sobie ten termin, możesz przeczytać w naszym artykule tutaj. Opłatę sądową należy uiścić na rachunek bankowy sądu, do którego kierujemy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Koszt tego działania, w porównaniu do powrotu wolności finansowej, jest naprawdę niski.

Upadłość konsumencka, a brak majątku

W przypadku braku posiadania jakiegokolwiek majątku i sytuacji, w której koszty postępowania przewyższają wartość mienia osoby niewypłacalnej, wszelkie należności związane z przebiegiem procedury upadłościowej (np. przeprowadzenia procedury przez sąd i syndyka) pokrywa tymczasowo Skarb Państwa. Syndyk zwraca do sądu poniesione koszty niezwłocznie po wpłynięciu do masy upadłości odpowiedniej kwoty wystarczającej na spłatę zobowiązania.

Ile kosztuje pomoc prawna w ogłoszeniu upadłości?

Niełatwo jest określić kosztorys upadłości konsumenckiej – ile kosztuje pomoc prawna i jakie są koszty postępowania? Każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie, jednak postaramy się jak najdokładniej przytoczyć prawdopodobne wartości. Koszty upadłości konsumenckiej i wsparcia prawnego mogą zmieniać się w związku z zawiłością wielu procedur oraz ryzykiem przekazania do sądu nieprawidłowo wypełnionego wniosku o upadłość konsumencką (co wiąże się z takimi konsekwencjami, jak: wezwanie do uzupełnienia braków, zwrot wniosku lub umorzenie postępowania z brakiem możliwości złożenia wniosku nawet przez kolejne 10 lat), warto skorzystać z pomocy Ekspertów ds. upadłości konsumenckiej. Koszty szacowane są wraz z biegiem sprawy, dlatego na początek proponujemy skorzystać z bezpłatnej konsultacji telefonicznej lub w naszym biurze w Katowicach, dzięki której zostanie nakreślona indywidualna sytuacja Dłużnika oraz powstanie plan dalszego działania. Nasi Eksperci przeprowadzą szczegółową analizę danego przypadku i potwierdzą, czy upadłość konsumencka będzie najlepszym rozwiązaniem. Dłużnik może skorzystać zarówno z jednorazowej usługi, jak i kompleksowej pomocy w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Koszt prawnika i dokładny zakres usług oraz cennik znajduje się tutaj. Płatność realizowana jest w ratach, jednak działanie naszych Ekspertów jest natychmiastowe i skuteczne.

Podsumowując: na koszty postępowania upadłości konsumenckiej składa się kilka czynników.

Należą do nich:
• Oplata sądowa (30 zł);
• Wydatki w trakcie postępowania i wynagrodzenie syndyka;
• Wynagrodzenie Eksperta ds. Upadłości.

Jak wiadomo, o upadłość konsumencką ubiegają się najczęściej osoby będące w nieciekawej sytuacji finansowej, dlatego wszelkie koszty ogłoszenia upadłości ponoszone w trakcie postępowania pobierane są w taki sposób, aby osoba upadła była w stanie je pokryć bez powstawania dodatkowego zadłużenia.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły