fbpx
Obraz tła Obraz tła
Analiza przypadku #12
Powrót

Analiza przypadku #12

25 sierpnia 2021

Dłużnik mieszka z żoną w jej mieszkaniu własnościowym, jednakże od roku 2014 małżeństwo posiada rozdzielność majątkową. Razem wychowują 6 letnią córkę. Żona Dłużnika zakupiła mieszkanie na kredyt już po ustanowieniu rozdzielności, kredyt ten regularnie spłaca. Dłużnik pokrywa swój udział w kosztach mieszkania i opłat z nim związanych.

Spis treści:

W jaki sposób Klient stał się niewypłacalny?

W przeszłości Dłużnik pracował za granicą i wszystkie oszczędności przeznaczył na zakup mieszkania (ok. 120 000,00 zł).

W roku 2012 Dłużnik rozwiódł się na jego wniosek bez orzekania o winie. Po rozwodzie żona szantażowała Dłużnika – chciała, aby Dłużnik zostawi jej majątek, a w przeciwnym razie chciała domagać się udziałów w firmie, którą wówczas prowadził. Z tego powodu Dłużnik zgodził się oddać jej mieszkanie w zamian za 10 000,00 zł. Nowy etap w życiu wymagał od Dłużnika wielu starań i na nowo przymus dorobienia się majątku. Został zmuszony do wynajmu mieszkania, co spowodowało wzrost kosztów. Po tej sytuacji, zainwestował ok. 10 000,00 zł ze swoich ostatnich oszczędności w biuro i jego wyposażenie, które wynajmował, jednakże po paru miesiącach od remontu biuro zostało podpalone i stracił kolejne pieniądze. Sprawa została skierowana na policję, jednakże sprawcy nie odnaleziono, a sprawa została umorzona. Firma mimo tych problemów stale się rozwijała w branży szkoleniowej (edukacja finansowa). W roku 2013 Klient zaciągnął kredyt obrotowy w banku, który konieczny był do zrealizowania jednej z podjętych umów. Większość pieniędzy została zainwestowana w tę współpracę i zatrudnienie pracowników, ok. 100 000,00 zł. Oprócz tego Klient zajmował się „pogotowiem komputerowym” i tworzeniem stron internetowych.

Niestety biuro, które klient wynajmował do tych celów, okazało się konieczne do rozbiórki. To spowodowało znów dodatkowe koszty i straty, ponieważ wiele pieniędzy zostało w nie biuro zainwestowane. W międzyczasie Klient układał sobie życie rodzinne od nowa i w roku 2013 wziął ślub. Po ślubie urodziła się córka Klienta. Tydzień przed ślubem Klient zaczął tracić przytomność, nikt nie wiedział co jest tego powodem i od tego momentu zaczęły się jego problemy zdrowotne.

Po tym czasie Klient zaciągnął kolejne 2 kredyty; 100 000,00 zł i 50 000,00 zł. Większą część z tych pieniędzy przeznaczył na porady lekarskie i diagnozy, a resztę na podstawowe potrzeby do życia, opłacenie pracowników i zobowiązania, ponieważ obroty mocno spadły, przez niezdolność do pracy.

Od 2015 roku płynność finansowa znacznie się pogorszyła, a stale pogarszające się zdrowie Klienta i ponoszone koszty cały czas wzrastały. W 2015 roku Klient zawiesił działalność gospodarczą, a w roku 2017 działalność została automatycznie zamknięta.

Kiedy w roku 2016 Klient nie potrafił wstać z łóżka z wykończenia fizycznego i psychicznego, zdiagnozowano u niego poważną chorobę. Od dłuższego czasu utrzymywała go żona, a leczenie kosztowało 1 500,00 zł miesięcznie. 6 miesięcy po rozpoczęciu leczenia, pod koniec roku 2017 Klient był w stanie podjąć ponownie jakąś pracę i zatrudnił się na umowę o dzieło. Podpisał wtedy ugody z bankami i miał nadzieję na poprawę sytuacji. Wówczas Klientowi udało się spłacić również niespłacone faktury, telefony oraz zaległe zobowiązania w Urzędzie Skarbowym, na łączną kwotę ok. 150 000,00 zł.

To nie koniec problemów

Pomimo tego, że w pewnym momencie życie Klienta zaczęło się układać, w czerwcu 2018 roku wylądował znowu w szpitalu na oddziale neurologicznym i wrócił do intensywnej terapii antybiotykowej, która nie była w żadnym stopniu refundowana przez NFZ. Do maja 2019 roku Klient płacił jeszcze raty ze swoich oszczędności, ale od czerwca utracił tę zdolność i częściowo wspomagała go finansowo żona.

Następnie Dłużnik zaczął przebywać w domu w związku opieką nad dzieckiem, w okresie pandemii jego zarobki zmalały o 20 %. Dodatkowo firma, w której Dłużnik pracował przeprowadzała obniżenie kosztów pracowniczych i Dłużnik niestety finalnie pozostał bez pracy.

Pomogła upadłość konsumencka

W związku z tym, że Dłużnik pragnął zakończyć swoje narastające problemy finansowe jak najszybciej, a sytuacja pogarszała się z dnia na dzień, zdecydował się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Dzięki kompleksowej usłudze, nasi Eksperci pomogli Klientowi fachowo wypełnić odpowiedni wniosek i przeprowadzić szereg procedur prowadzących do skutecznego oddłużenia.

Zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka sprawdzi się również w Twoim przypadku? Zapoznaj się z zakresem naszych usług i skontaktuj się [kontakt] z naszymi ekspertami.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły