fbpx
Obraz tła Obraz tła
Upadłość konsumencka bez majątku
Powrót

Upadłość konsumencka bez majątku

05 maja 2021

O ogłoszenie upadłości konsumenckiej mogą starać się osoby fizyczne, które nie posiadają działalności gospodarczej i straciły możliwość regulowania posiadanych długów (są niewypłacalne). W trakcie postępowania upadłościowego, sąd wyznacza plan spłaty wierzycieli na podstawie możliwości finansowych Dłużnika. Jak natomiast wygląda proces oddłużania, kiedy osoba upadła nie posiada żadnych dóbr?

Spis treści:

Upadłość konsumencka bez majątku – czy to możliwe?

Czy istnieje możliwość całkowitego wyzerowania długów, bez konieczności ich spłaty? Jeśli dłużnik posiada złą sytuację finansową, która jednoznacznie nie pozwala na powstanie żadnego planu uregulowania zobowiązań (posiada tyle samo kosztów do życia, co przychodów i nie ma perspektywy na to, że będzie lepiej zarabiać), w toku postępowania upadłościowego istnieje możliwość całkowitego umorzenia tych długów poprzez orzeczenie ubóstwa masy upadłościowej. Skąd zatem przekonanie, że upadłość konsumencka bez majątku nie jest możliwa? Wynika to z nieznajomości aktualnych przepisów upadłościowych. Na przestrzeni lat, prawo upadłościowe zmieniło się znacznie na korzyść Dłużnika. Po jego nowelizacji każdy konsument może starać się o ogłoszenie upadłości – nawet jeśli nie posiada żadnego majątku.

Co zrobić, aby ogłosić upadłość konsumencką bez majątku?

Oprócz poprawnego i dokładnego sporządzenia wniosku o upadłość konsumencką, warto przedstawić w sądzie pisemne dowody korespondencji z wierzycielami. Pomoże to przedstawić jasno sytuację, w której Dłużnik nie zwodził ich, lecz na bieżąco informował o problemach ze spłatą zobowiązań.

Warto także udowodnić w sądzie, że na bieżąco prowadziło się negocjacje związane ze warunkami spłaty długów, które miałyby pozwolić na uregulowanie należności. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę ubiegając się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku? Zdecydowanie pomoże w tym fakt, że Dłużnik robił, co w jego mocy, aby dług nie powiększał się stale z biegiem czasu.

Jeśli chcesz mieć pewność, że sporządzany przez Ciebie wniosek o upadłość konsumencką będzie poprawny, zwiększ swoją skuteczność w sądzie dzięki powierzeniu jego przygotowania przez naszych specjalistów.

Jak wygląda upadłość, kiedy Dłużnik nie ma majątku?

Cały proces postępowania upadłościowego przebiega w jednakowy sposób dla wszystkich – bez znaczenia, czy Dłużnik posiada majątek wchodzący w skład masy upadłościowej, czy w ogóle go nie posiada.

Postępowanie upadłościowe przebiega w następującej kolejności:

 1. Złożenie wniosku i wszczęcie postępowania.
 2. Decyzja sądu (może zostać ogłoszona podczas rozprawy lub niejawnego posiedzenia).
 3. Właściwe postępowanie upadłościowe.

Do tego momentu każda upadłość wygląda w ten sam sposób. Jeśli Dłużnik posiada majątek, kolejnym krokiem jest realizacja planu spłaty wierzycieli, który następuje poprzez spieniężenie majątku przez syndyka. Oczywiście ma to znaczący wpływ na czas przebiegu postępowania upadłościowego. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. [link do artykułu „Jak długo trwa upadłość?”]

Kiedy upadły może spodziewać się całkowitego umorzenia długów?

Wyzerowanie długów może nastąpić wtedy, kiedy sąd orzeka o braku jakiejkolwiek możliwości spłaty zobowiązań przez Dłużnika. Dzieje się tak, na przykład, wtedy, gdy Dłużnik z powodu problemów zdrowotnych nie jest zdolny do podjęcia pracy zarobkowej.

Co z kosztami postępowania upadłościowego, jeśli Dłużnik nie ma majątku?

Osoba, starająca się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, zobowiązana jest do uiszczenia następujących opłat:

 • 30 zł – opłata sądowa związana z wniesieniem wniosku o upadłość,
 • 17 zł – opłata za pełnomocnictwo, jeśli Dłużnika reprezentuje radca prawny lub adwokat,
 • Koszty postępowania upadłościowego (te zależne są od zawiłości sprawy Upadłego, z reguły jest to ok. 4-6 tys. zł, ale jest to regulowane dopiero ewentualnie podczas wykonywania planu spłaty).

Jeśli Dłużnik nie ma możliwości dokonania opłaty powyższych należności, wówczas pokrywa je Skarb Państwa. Następnie, tak jak wszystkie długi upadłego, ulegają one całkowitemu umorzeniu.

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie ogłosić upadłość w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami!

Wypełnij formularz i opowiedz nam o swojej sytuacji. Nasi Doradcy nakreślą Twoją własną drogę ku ogłoszeniu upadłości i pomogą Ci skutecznie zawalczyć o życie bez długów.

 

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

  Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
  Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
  Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

  Inne artykuły