fbpx
Obraz tła Obraz tła
Jak ogłosić upadłość konsumencką?
Powrót

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

24 lutego 2021

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej często stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które zmagają się z problemami finansowymi i zalegającymi długami. Niestety, wiele z nich nie potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie: jak ogłosić upadłość konsumencką osoby fizycznej? Właśnie dlatego warto zapoznać się z tym tematem, aby w razie potrzeby, skutecznie postarać się o uwolnienie od zalegających długów.

Spis treści:

Dowiedz się, jak ogłosić bankructwo osoby fizycznej

Zanim sąd ogłosi upadłość konsumencką i umorzy wszystkie długi osoby, która nie jest w stanie ich spłacać, należy odpowiednio przygotować się do całego procesu. Niedokładne wypełnienie wniosku o upadłość może skutkować nie tylko jego odrzuceniem, lecz także zablokowaniem kolejnych możliwości starania się o upadłość. Na początku swojej drogi, warto również zapoznać się z zasadami, które jasno określają, kto może ogłosić upadłość konsumencką.

5 kroków do ogłoszenia upadłości konsumenckiej

1. Podsumuj swoje długi i wypisz wierzycieli

Choć określenie swoich zobowiązań wydaje się być sprawą mocno stresującą, stanowi jeden z najważniejszych kroków przybliżających do ogłoszenia upadłości. Wymień wszystkich wierzycieli, którym zalegasz z płatnościami, aby móc szczegółowo wypisać ich nazwy we wniosku – mogą być to zarówno osoby prywatne, jak i banki czy inne instytucje. Co więcej, upadłości podlegają wszystkie długi, nie tylko te, których niemożliwe są do spłaty. Wszelkie przedmioty zakupione na raty będą musiały zostać oddane.

Pamiętaj, że sąd może umorzyć tylko zgłoszone mu zadłużenia. Jeżeli zdarzy się sytuacja, w której niektóre długi zostaną we wniosku pominięte, sąd może wezwać dłużnika do uzupełnienia wniosku. Podsumowanie salda swojego zadłużenia z pewnością ułatwi Ci skompletowanie wszystkich posiadanych umów o przyznanie kredytu lub pożyczki, a także raport otrzymany z biura informacji kredytowej.

2. Określ przyczyny powstania zadłużenia

Kiedy już zacząłeś się zastanawiać, jak ogłosić upadłość osoby fizycznej, musisz rozplanować kilka ważnych aspektów. Zanim przystąpisz do ubiegania się o ogłoszenie bankructwa, przypomnij sobie okoliczności posiadania swoich długów i dokładnie sprecyzuj źródło Twoich problemów finansowych. Wypełniając wniosek o ogłoszenie upadłości, warto podać zdarzenia, które miały decydujący wpływ na utratę płynności finansowej. Straciłeś pracę lub podupadłeś na zdrowiu? Koniecznie poinformuj o tym w składanym wniosku. To właśnie tzw. względy humanitarne i zasada słuszności wielokrotnie mają wpływ na rozpatrzenie przedstawionych dokumentów.

3. Wypełnij wniosek o upadłość konsumencką

Poprawne wypełnienie wniosku o przyznanie upadłości konsumenckiej jest konieczne do uniknięcia jego odrzucenia. Jeśli do tego dojdzie, niestety skutkuje to oddaleniem wizji oddłużenia nawet o kilka lat! Właśnie dlatego wypełnienie prawidłowo wszystkich obszarów wniosku jest sprawą kluczową. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto skorzystać z pomocy kancelarii, która doskonale wie, jak ogłosić bankructwo i upadłość konsumencką.

 4. Złóż wniosek o upadłość i uiść opłatę

Jeśli masz pewność, że Twój wniosek został prawidłowo wypełniony, złóż go w sądzie upadłościowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania. Przy składaniu wniosku należy dokonać opłaty sądowej w wysokości 30 zł.

5. Czekaj na decyzję sądu

Decyzja związana z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej jest sprawą indywidualną, dlatego też czas jej otrzymania nie jest dokładnie uregulowany. Termin ogłoszenia upadłości zależny jest od rejonu, na przykład na Śląsku trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy od złożenia wniosku. Natomiast w Krakowie lub Warszawie poczekamy na decyzję znacznie dłużej.

Upadłość konsumencka – co dalej?

Po wytłumaczeniu jak ogłosić bankructwo osoby fizycznej, nadszedł moment na podsumowanie postępowania. Określenie przyczyny, podsumowanie długów i wypełnienie wniosku to początek drogi ku uzyskaniu upadłości konsumenckiej. Następnie sędzia rozpatruje wniosek, a decyzja o dalszym postępowaniu następuje podczas jawnego lub niejawnego posiedzenia sądu upadłościowego. Co po upadłości konsumenckiej? Jeśli nastąpi ogłoszenie o upadłości, kolejne czynności związane z tą decyzją, przejmuje syndyk. Warto pamiętać o tym, że ogłoszenie upadłości, w wielu przypadkach wiąże się przekazaniem posiadanego majątku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Sprawdzimy, w jaki sposób możemy Ci pomóc i odpowiemy na Twoje zapytanie najszybciej, jak to możliwe.

 

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły