fbpx
Obraz tła Obraz tła
Upadłość konsumencka w 2021 roku
Powrót

Upadłość konsumencka w 2021 roku

19 maja 2021

Upadłość konsumencka oparta jest o prawo upadłościowe, które – jak każde prawo – podlega regularnym nowelizacjom. Wszelkie zmiany warto śledzić na bieżąco, gdyż nawet z pozoru kosmetyczna zmiana może rzucać inne światło na procedury sądowe w danej chwili. Jak wygląda upadłość konsumencka w 2021 roku i czym różni się względem lat poprzednich?

Spis treści:

Zmiany w prawie upadłościowym 2020

Znaczące, bardzo ułatwiające całą procedurę zmiany początkowo weszły w życie w 2014 roku wraz z pojawieniem się reformy upadłości konsumenckiej. To właśnie od tego momentu ta forma oddłużenia stała się bardziej znana, a zainteresowanie nią ciągle wzrasta. W ciągu kolejnych 5 lat procedura przebiegała w niezmienny sposób, aż do 30 sierpnia 2019 roku, kiedy miała miejsce kolejna nowelizacja. Pół roku później, 24 marca 2020 roku, zastąpiła ją kolejna, która obowiązuje nas do dzisiaj.

Jak wygląda upadłość konsumencka w 2021 roku?

Powodem wprowadzenia nowelizacji w 2020 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości była sytuacja, w której wciąż wielu Polaków posiadało problem z uporaniem się z przeterminowanymi długami. Wprowadzone wówczas zmiany miały uczynić proces oddłużenia w postaci upadłości konsumenckiej jeszcze bardziej przystępnym.

Upadłość konsumencką przed 2020 rokiem znacznie utrudniały dwa aspekty, które wykluczały możliwość ogłoszenia jej przez Dłużnika: brak wcześniejszego ogłoszenia upadłości firmy w przypadku jej posiadania oraz popadnięcie w długi wskutek rażącego niedbalstwa.

Do zmian w prawie upadłościowym, które weszły w życie w marcu 2020 roku, należą:
• Możliwość ogłoszenia upadłości przez posiadaczy jednoosobowych działalności gospodarczych;
• Możliwość zawarcia ugody z wierzycielami – bez przystępowania do procedury ogłoszenia upadłości konsumenckiej;
• Szansa na całkowite umorzenie długu w sytuacji, kiedy Dłużnik nie posiada żadnego majątku;
• Szansa na oddłużenie nawet dla osób, które osiągnęły bankructwo przez działania wskutek rażącego niedbalstwa (w tej sytuacji proces oddłużenia wydłuża się od 4 do 7 lat).

Jak widać, wyjście z długów dzięki upadłości konsumenckiej stało się rozwiązaniem dostępnym dla większego grona osób, które dopadło bankructwo. Jeśli nie jesteś pewien, czy upadłość konsumencka jest najlepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku, warto skorzystać z porady i pomocy naszych Ekspertów, którzy obserwują na bieżąco wszelkie zmiany zachodzące w prawie upadłościowym. Każdy przypadek analizowany jest przez nas indywidualnie, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem przez nas działań, każdy Klient uzyskuje od nas jasną odpowiedź na pytanie: „czy upadłość konsumencka jest dla mnie?”

Upadłość konsumencka – zmiany 2021

Oprócz wyżej opisanych zmian w prawie upadłościowym, w roku 2021 pojawić się ma jeszcze jedna znacząca nowość – od lipca tego roku planowane jest zapowiadane już jakiś czas temu wprowadzenie informatyzacji procedury upadłościowej. Oznacza to, że wszelkie pisma oraz sam wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej przesyłane mają być elektronicznie. Również w systemie informatycznym wszelkie akta sprawy będzie prowadził wyznaczony przez sąd syndyk, co ułatwi do nich dostęp.

Ogłoszenie upadłości w 2021 roku

Pandemia to jeden z czynników, który wpłynął negatywnie na sytuację finansową wielu Polaków w 2020 roku. Na szczęście wyjście z długów dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej jeszcze nigdy nie było łatwiejsze – szerokie spektrum kryteriów, które są przystępne dla dużego grona Dłużników oraz zapowiadana, usprawniająca cały proces informatyzacja to powody, dla których warto spróbować tego sposobu oddłużenia.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły