Upadłość konsumencka osoby nieletniej
Dzięki znaczącemu uproszczeniu procedur związanych z ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, ten sposób na pozbycie się długów staje się coraz bardziej popularny. I nie ma się czemu dziwić – obecnie stanowi on doskonały sposób na rozpoczęcie nowego życia bez wierzycieli dla bardzo dużej grupy osób nieposiadających działalności gospodarczej.
Spis treści:
- Upadłość konsumencka – dla kogo?
- Upadłość konsumencka nieletniego
- Upadłość konsumencka osoby ubezwłasnowolnionej
Upadłość konsumencka – dla kogo?
Upadłość konsumencka przeznaczona jest przede wszystkim dla osób fizycznych posiadających zdolność prawną. Osoba ubiegająca się o oddłużenie musi być niewypłacalna, a wartość jej majątku nie może przekraczać sumy długów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Kto może ogłosić upadłość konsumencką? Upadłość konsumencka pozwala na wyjście z trudnych sytuacji, w których dłużnik przestaje radzić sobie ze spłatą posiadanych zobowiązań.
Upadłość konsumencka nieletniego
Czy upadłość konsumencką można ogłosić bez względu na wiek dłużnika? Oczywiście tak, zasady ogłoszenia upadłości nie są uwarunkowane wiekiem osoby niewypłacalnej. Popadanie w długi osób nieletnich jeszcze niedawno była bardzo częstym przypadkiem ze względu na przejmowanie spadku przez osoby małoletnie właśnie wraz z długami. W 2015 roku weszła w życie ustawa zmieniająca kodeks cywilny, która zmieniła reguły dziedziczenia – od tamtej pory spadek zostaje przekazywany z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że spadkobierca posiada ograniczoną odpowiedzialność za długi otrzymane wraz ze spadkiem. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, w których osoba małoletnia posiada długi, których warto się pozbyć właśnie poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Przebieg ubiegania się o bankructwo nie różni się wówczas od wnioskowania o upadłość osoby dorosłej, jednak warunkiem jest reprezentowanie osoby nieletniej w sądzie przez jej opiekuna (przedstawiciela ustawowego) lub innego pełnomocnika (np. radcę prawnego).
Upadłość konsumencka osoby ubezwłasnowolnionej
Upadłość osoby małoletniej to jedno, ale czy jest ona możliwa także w przypadku osób ubezwłasnowolnionych? Tak, ta procedura przebiega w takich przypadkach podobnie, jak u osób nieletnich. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, w obu sytuacjach najpierw należy ubiegać się o zgodę sądu opiekuńczego, a w trakcie przeprowadzania oddłużenia osoba ta reprezentowana jest przez opiekuna prawnego lub profesjonalnego pełnomocnika.
Zastanawiasz się, czy upadłość konsumencka jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie? Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Nasi eksperci odpowiedzą na nurtujące Cię pytania podczas bezpłatnej konsultacji.
Zadzwoń do nas
Udało się!
Ekspert ds. Upadłości zadzwoni w wybranym terminie z numeru .
Zapisz i odbierz ten numer.
Polecamy krótki film o upadłości konsumenckiej:
W 5 minut dowiesz się wszystkiego o upadłości konsumenckiej.
Film zawiera napisy.