fbpx
Obraz tła Obraz tła
Upadłość konsumencka – co dalej?
Powrót

Upadłość konsumencka – co dalej?

02 czerwca 2021

Pozbycie się długów dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to rozwiązanie, nad którym się zastanawiasz, ale nie jesteś pewien, co zrobić po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej i jakie niesie ona ze sobą skutki? Zapraszamy do przeczytania artykułu na temat tego, jak wygląda życie po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.

Spis treści:

Co po upadłości konsumenckiej? – konsekwencje ogłoszenia

Skorzystanie z oddłużenia w postaci upadłości niesie ze sobą szereg skutków, których należy być świadomym w chwili podejmowania decyzji o ubieganie się o status osoby upadłej. W ostatnich latach proces ten stał się nie tylko bardziej popularnym rozwiązaniem, lecz również dużo łatwiejszym dzięki wprowadzonym w 2020 roku zmianom .

Jakie są plusy ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

Co znaczy upadłość konsumencka i dlaczego warto ubiegać się o ogłoszenie upadłości? Działanie to jest przede wszystkim uwolnieniem się od długów i osiągnięciem wymarzonego spokoju. To pozytywne skutki upadłości, do których nikogo nie trzeba przekonywać. W praktyce, ogłoszenie upadłości posiada wiele plusów, które ułatwiają życie niejednemu Dłużnikowi:

  • W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, wstrzymaniu ulegają wszelkie postępowania egzekucyjne i sądowe, którym dotychczas podlegał Dłużnik. Kiedy plan spłaty zostanie zrealizowany całkowicie, Dłużnik pozbywa się oficjalnie wszystkich zobowiązań (może również to nastąpić bez planu spłaty). Po upadłości konsumenckiej wierzyciele nie mogą dochodzić już należności, anulowane są również wszelkie postępowania komornicze. Jest to najważniejszy aspekt niejednokrotnie wpływający ostatecznie na decyzję o ubieganie się o upadłość wielu osób.
  • Upadła osoba może starać się o kredyt, oczywiście w zależności od tego, jaka będzie decyzja banku (informacja o upadłości widoczna jest w BIK przez 10 lat, ale to nie wyklucza możliwości zaciągnięcia kredytu).
  • Upadły może również założyć działalność gospodarczą, czy spółkę. Nie ma również zakazu dokonywania nabywania praw majątkowych, czy zakupu nieruchomości.
  • Wbrew powszechnemu przekonaniu, istnieją rodzaje mienia posiadanego przez Dłużnika, które nie wchodzi do masy upadłości. Należą do nich np. niezbędne przedmioty codziennego użytku, czy otrzymywane z pracy wynagrodzenie (a dokładnie jego część niepodlegająca zajęciu).
  • Kiedy plan spłaty zostanie zrealizowany całkowicie, Dłużnik pozbywa się reszty niespłaconych zobowiązań, które nie były ujęte w planie spłaty.
  • Jeśli zajdzie sytuacja, w której Dłużnik możliwości finansowe Dłużnika nie pozwalają na spłatę zobowiązań, istnieje szansa na całkowite oddłużenie bez wyznaczania planu spłaty zobowiązań.

Jakie są minusy upadłości konsumenckiej?

Co po upadłości konsumenckiej i czy upadłość ma swoje minusy? Zależy, jak na to spojrzeć. Oczywiście, dla niektórych osób negatywne skutki mogą stanowić: długi czas postępowania sądowego, czy przejęcie majątku przez syndyka, jednak w wielu przypadkach są one znikome w porównaniu do ulgi, jaką osiąga się dzięki częściowemu lub nawet całkowitemu umorzeniu długów i pozbyciu się wierzycieli. Przed rozpoczęciem ubiegania się o upadłość konsumencką warto poznać szczegóły na temat tego, na czym dokładnie polega upadłość konsumencka oraz skontaktować się z ekspertem, który przeanalizuje szczegółowo dany przypadek przed złożeniem wniosku o upadłość.

Co dalej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Jak widać, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie utrudnia znacząco życia. Oczywiście należy pamiętać o kilku czynnikach, na które sytuacja ta ma wpływ (np. konieczność pozbycia się majątku), jednak z reguły upadły może zacząć od nowa bez długów i wierzycieli.

Jeśli nie wiesz, czy ogłoszenie upadłości to rozwiązanie dla Ciebie, skonsultuj się z nami. Podczas bezpłatnej konsultacji przeanalizujemy Twoją sytuację i odpowiemy na nurtujące Cię pytania.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły