
Kto może ogłosić upadłość konsumencką?
Będąc w trudnej sytuacji życiowej i szukając wyjścia z długów, wiele osób zadaje sobie pytania: czy każdy może ogłosić upadłość konsumencką? Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może złożyć wniosek o upadłość? Odpowiedzi na te wątpliwości zebraliśmy w niniejszym artykule.
Spis treści:
- Dla kogo upadłość konsumencka?
- Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?
- Czy upadłość konsumencką można ogłosić w każdym wieku?
- Czy wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba nieposiadająca żadnego majątku?
- Podsumowanie
Dla kogo upadłość konsumencka?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zawiera w sobie szereg postępowań, które dokładnie określają warunki skorzystania tego rozwiązania. Podstawę do ubiegania się o upadłość stanowią poniższe kryteria.
1. Nieprowadzenie działalności gospodarczej.
Wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba fizyczna, która nie zajmuje się obecnie prowadzeniem własnej firmy. W przeciwnym wypadku również istnieje możliwość ubiegania się o umorzenie długów, jednak jest to objęte zupełnie innym postępowaniem. Upadłość konsumencka to opcja dla osób, które nie posiadają statusu przedsiębiorcy i szukają rozwiązania problemów finansowych. Istnieje możliwość ubiegania się o ogłoszenie upadłości przez osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w przeszłości.
2. Niewypłacalność.
To kolejny warunek ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przysługuje ona osobom, które nie mają możliwości uregulowania posiadanych zobowiązań finansowych. Brak perspektyw na spłatę długów należy szczegółowo uzasadnić w składanym przez dłużnika wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Co więcej, okres niewypłacalności powinien wynosić około 3 miesiące.
3. Wartość majątku nie przekracza sumy długów.
Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona tylko wtedy, kiedy zaistniał brak jakiejkolwiek możliwości spłaty długów. Sytuacja, w której dłużnik posiada majątek przekraczający sumę zobowiązań oznacza, że ma on możliwość spieniężenia posiadanych dóbr i spłaty posiadanych zadłużeń.
Kto nie może ogłosić upadłości konsumenckiej?
Istnieje wiele czynników, które pomimo braku posiadania statusu przedsiębiorcy oraz wypłacalności, przekreślają możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Należą do nich:
- Działanie na szkodę wierzyciela, czyli sytuacja, w której Dłużnik trwonił majątek z pokrzywdzeniem dla niego;
- Świadome doprowadzenie do braku wypłacalności, a zadłużenie powstało celowo.
Sąd może także oddalić wniosek dłużnika, jeśli dane zawarte we wniosku są niekompletne lub niezgodne z prawdą. Aby zmaksymalizować prawidłowość składanych dokumentów, warto skonsultować się z Ekspertem ds. Upadłości.
Czy upadłość konsumencką można ogłosić w każdym wieku?
Ubieganie się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest w żaden sposób ograniczony przez wiek osoby fizycznej. Istnieją sytuacje, w których nawet osoby małoletnie posiadają zadłużenia niemożliwe do spłaty (na przykład poprzez otrzymanie długów w spadku) – wówczas reprezentowane są w sądzie przez rodziców, opiekunów, kuratorów lub innych przedstawicieli ustawowych.
Czy wniosek o upadłość konsumencką może złożyć osoba nieposiadająca żadnego majątku?
Z reguły, postępowanie upadłościowe przeprowadzane jest na koszt dłużnika, jednak bywają sytuacje, w których nie jest możliwe dokonanie przez niego żadnej opłaty z tym związanej. Co wtedy? Sytuacja ta posiada miano „ubóstwa masy upadłościowej”. Jeśli opłaty związane z postępowaniem upadłościowym nie są możliwe do opłacenia przez osobę wnioskującą, wówczas tymczasowo są one pokrywane przez Skarb Państwa. Dlaczego „tymczasowo”? Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, poniesione przez Skarb Państwa koszty należy zwrócić – na przykład w momencie uzyskania majątku przez dłużnika. Jeśli jednak zaistnieje sytuacja w której dłużnik nie posiada żadnych szans na spłatę, konieczność zwrotu kosztów może zostać umorzona.
Podsumowanie
Kto zatem ma szansę na upadłość konsumencką? Pisząc w skrócie: osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej i w wyniku niefortunnych, niezależnych od niej zdarzeń, utraciła możliwość spłaty posiadanych długów.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Sprawdzimy, w jaki sposób możemy Ci pomóc i odpowiemy na Twoje zapytanie najszybciej, jak to możliwe.
Zadzwoń do nas

Udało się!
Ekspert ds. Upadłości zadzwoni w wybranym terminie z numeru .
Zapisz i odbierz ten numer.
Polecamy krótki film o upadłości konsumenckiej:
W 5 minut dowiesz się wszystkiego o upadłości konsumenckiej.
Film zawiera napisy.
