fbpx
Obraz tła Obraz tła
Jak długo trwa upadłość konsumencka?
Powrót

Jak długo trwa upadłość konsumencka?

21 kwietnia 2021

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które przestały radzić sobie z długami i chciałyby się od nich uwolnić. Jak długo trwa proces dotyczący upadłości konsumenckiej? Ile trwa okres oczekiwania na orzeczenie sądu? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Spis treści:

Ile trwa upadłość konsumencka?

Czas oczekiwania na orzeczenie o upadłości lub odrzucenie wniosku nie jest jednoznacznie ustalony. Wiele zależy od rejonu i sądu, w którym składane są dokumenty upadłościowe. Również pozostały przebieg upadłości jest zależny od wielu czynników i nie posiada konkretnych ram czasowych. Zatem ile trwa upadłość konsumencka i jej ogłoszenie? Podzielmy ten proces na kilka etapów.

Etap I – oczekiwanie na decyzję sądu.

Ile trwa postępowanie upadłościowe? W praktyce, czas pomiędzy złożeniem wniosku a ogłoszeniem upadłości konsumenckiej może potrwać od kilku tygodni do 3-4 miesięcy (Katowice: 3-5 miesięcy, Gliwice: 4-6 miesięcy, Częstochowa 2-4 miesiące, Bielsko-Biała 2-4 miesiące, a w większych miastach okres oczekiwania na decyzję może być trochę dłuższy). Proces ten został w ostatnim czasie znacznie skrócony dzięki temu, że sąd nie sprawdza szczegółów związanych z celowym doprowadzeniem do niewypłacalności Dłużnika.

Etap II – właściwe postępowanie upadłościowe – czas działania syndyka.

Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, funduszami dłużnika zaczyna zarządzać syndyk. To właśnie wtedy następuje szczegółowe określenie składu masy upadłości i sprawdzana jest wiarygodność dłużnika. W tym czasie również o ogłoszonej upadłości informowani są pracodawcy i wierzyciele. Pod lupą syndyka znajduje się wówczas cała lista wierzycieli, wobec których Dłużnik posiada zobowiązania, następnie dokonywana jest sprzedaż majątku i sporządzany jest plan spłaty długu. Ile trwa likwidacja długu? Spieniężanie długu Upadłego zależne jest od danego przypadku – od kilku do kilkunastu miesięcy. W majątkach trudnych do spieniężenia zdarza się, że cały proces sięga nawet kilku lat.

Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku?

Oczywiście, w przypadku trudnej sytuacji osoby upadłej i braku jakiejkolwiek możliwości spłaty posiadanych zobowiązań, istnieje także możliwość całkowitego umorzenia długu przez sąd. Ile trwa upadłość konsumencka bez majątku? W takim przypadku całkowity czas postępowania upadłościowego zostaje znacznie skrócony. To właśnie od sytuacji majątkowej Dłużnika zależy okres trwania przeprowadzenia procesu upadłości konsumenckiej. Więcej na temat upadłości konsumenckiej bez majątku przeczytasz tutaj.

Etap III – spłata zobowiązań.

Jeśli Dłużnik nie posiada majątku, sędzia-komisarz zatwierdza listę wierzycieli. Sąd umarza zobowiązania w całości od razu lub warunkowo w zawieszeniu do pięciu lat. W sytuacji, kiedy Upadły posiada jakiś majątek, sąd indywidualnie wyznacza plan spłaty od 1-3 lub 4-7 lat, w zależności od stopnia zawinienia.
Jak długo zatem trwa cały proces postępowania upadłościowego?
Ostateczna decyzja sądu o umorzeniu zobowiązań lub ustaleniu planu spłaty trwa maksymalnie do 1-1,5 roku od wysłania wniosku (jeżeli Dłużnik nie posiada majątku powyżej 50 000 zł).
Więcej informacji na temat tego, jak ogłosić upadłość konsumencką, przeczytasz tutaj.
Chcesz dowiedzieć się, czy upadłość jest dla Ciebie i ile potrwa w Twoim przypadku? Skontaktuj się z nami!

Każdy przypadek jest inny, dlatego warto skorzystać z darmowej konsultacji telefonicznej, stacjonarnej lub mailowej. Mimo iż nie ma dokładnej odpowiedzi na pytanie jak długo trwa upadłość konsumencka, to postaramy się przybliżyć przewidywany przez nas okres, po szczegółowym przeanalizowaniu indywidualnego przypadku.

Wypełnij formularz i umów się z nami na spotkanie lub konsultację online.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły