fbpx
Obraz tła Obraz tła
Gdzie ogłosić upadłość konsumencką?
Powrót

Gdzie ogłosić upadłość konsumencką?

21 lipca 2021

Masz w planach złożenie wniosku o upadłość konsumencką i zastanawiasz się nad tym, gdzie należy się z nim udać, aby jego rozpatrzenie pozwoliło na rozpoczęcie Twojej procedury upadłościowej [link do artykułu: Jak ogłosić upadłość konsumencką]? Nie wiesz, który sąd będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Niniejszy artykuł może Ci pomóc.

Spis treści:

Gdzie złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka ogłaszana jest w rezultacie postępowania sądowego, co oznacza, że wniosek należy złożyć do właściwego sądu. Sąd ten odpowiedzialny będzie za wydanie odpowiedniego postanowienia w sprawie osoby niewypłacalnej.

Upadłość konsumencka – jaki sąd?

Nie każdy sąd będzie odpowiedną placówką do rozpatrzenia sprawy związanej z oddłużeniem osoby fizycznej. Warto wiedzieć, że nie zajmuje się tym sąd okręgowy, lecz sąd upadłościowy, czyli odpowiedni wydział sądu rejonowego (sąd gospodarczy).

Do jakiego sądu złożyć wniosek o upadłość konsumencką?

W przypadku osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, właściwym sądem będzie ten, który zgodny jest z miejscem zwykłego pobytu Dłużnika. Co oznacza to określenie? Miejsce zwykłego pobytu wcale nie musi równać się miejscu zamieszkania lub zameldowania. Może to być miejsce czasowego pobytu, na przykład związane z wykonywaną pracą. Oczywiście zdarzają się również sytuacje, w których Dłużnik nie posiada miejsca zwykłego pobytu w Rzeczpospolitej Polskiej. W taki wypadku właściwym sądem będzie ten, który znajduje się najbliżej posiadanego przez Dłużnika majątku.
Sądy upadłościowe znajdują się obecnie w miastach: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Świdnik, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław i Zielona Góra. Szczegółowy i aktualny wykaz placówek odpowiednich dla danej miejscowości zwykłego pobytu znajduje się na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/siedziby-i-obszary-wlasciwosci-wydzialow-gospodarczych-krs

Jakie są konsekwencje złożenia wniosku o upadłość do niewłaściwego sądu?

Czy złożenie wniosku do niewłaściwego sądu wiąże się z jakimiś konsekwencjami? W takim przypadku sąd, do którego został złożony wniosek, przekierowuje go do właściwej instytucji. Wszystkie czynności dokonane do tej pory posiadają moc prawną, a uiszczone opłaty są przeksięgowywane. Oczywiście wiąże się to z wydłużeniem czasu rozpatrywania wniosku, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby wniosek został wypełniony poprawnie i przekazany do odpowiedniego sądu.
Potrzebujesz pomocy eksperta, który pomoże Ci złożyć wniosek do odpowiedniego sądu upadłościowego? Skontaktuj się z nami.

Zadzwoń do nas

lub poproś o kontakt z Ekspertem

    Klikając przycisk wyślij zgadzasz się na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych zgodnie z opisem w polityce prywatności.
    Strona jest chroniona przez reCAPTCHA od Google. Polityka prywatności i Regulamin.
    Eksperci od układu na zgromadzeniu wierzycieli

    Inne artykuły